Z pewnością, jeśli nie należysz do osób wykluczonych cyfrowo, przynajmniej raz zamówiłeś coś przez Internet. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy więcej przebywasz w domu, chętniej też zamawiasz towary z dostawą. Nic dziwnego, że rynek e-commerce rośnie z roku na rok. Patrząc na to z takiej perspektywy, można dojść do wniosku, że właściciele sklepów internetowych zajmują się naprawdę dochodowym interesem.

Także z roku na rok coraz więcej osób robi zakupy online, a mimo to uważa się, że rynek sprzedaży internetowej w Polsce wciąż nie został nasycony. To znaczy, że wciąż znajduje się tam miejsce również dla ciebie.

Biznes bez dużego wkładu własnego.

Wielu przyszłych przedsiębiorców obawia się, że prowadzenie biznesu będzie wiązać się z wysokim wkładem własnym. Nie wszyscy godzą się na ryzyko zakupu towaru i trzymania go w sklepie. Tutaj z pomocą przychodzi dropshipping pozwalający na sprzedaż produktów, nieznajdujących się fizycznie u przedsiębiorcy. Skąd wziąć towar do wysyłki? Tym zajmuje się już hurtownia, która bierze na siebie obowiązek dostarczenia towaru do klienta. Dlatego nie musisz fizycznie przechowywać produktów na sprzedaż.

Cechą dropshippingu jest to, że posiadasz tylko swój sklep internetowy i nie martwisz się o to, jak magazynować, zapakować albo wysłać towar do klienta. Klient nie musi nawet o tym wiedzieć, że ty tylko prowadzisz sklep i zajmujesz się jego promocją.

Aby wejść świat e-handlu, musisz założyć swój sklep internetowy i podpisać umowę z hurtownią. Potem koniecznie zintegruj towary z hurtowni z twoją witryną, abyś nie sprzedawał czegoś, czego nie ma już na stanie albo po niewłaściwej cenie.

Jakie są zalety dropshippingu?

Taki biznes nie wymaga od ciebie posiadania dużej ilości kapitału. Nacisk powinieneś położyć na działanie swojej strony internetowej i sprawną komunikację z hurtownią i klientami.

Prowadzenie biznesu może odbywać się z każdego miejsca, gdzie jest dostępny Internet. Nie ogranicza cię konieczność utrzymywania magazynu i trzymania w nim sprzedawanego towaru. Co za tym idzie, mniej obowiązków to mniejsza odpowiedzialność. Będziesz mógł skupić się na pozyskiwaniu i obsłudze klientów, a towarem zajmie się hurtownia. Ta prostota sprawia, że nie musisz być biegły w logistyce albo zatrudniać ludzi, którzy się na niej znają.

Co więcej, jeśli jakiś produkt nie będzie się sprzedawał, to po prostu zmienisz ofertę. Nie będziesz miał problemu z zalegającymi na magazynie paczkami.

Dropshipping posiada także swoje wady.

Na początek weź pod uwagę, że mniejsza odpowiedzialność, to mniejsza kontrola nad prowadzonym biznesem. Nie będziesz mógł na przykład nadzorować procesu pakowania produktów albo ich wysyłki.

Kolejną wadą jest duża konkurencja. Niski próg wejścia zachęca wiele osób do spróbowania szczęścia w handlu, dlatego, jeśli ty też chcesz „wejść” w ten biznes, to będziesz musiał w jakiś sposób się wybić. W parze z dużą konkurencją mogą iść niskie marże. Może dobrym pomysłem byłoby skupienie się na handlu bardziej niszowymi towarami? A jeśli to towarach mowa, to zastanów się, czy masz odpowiednią wiedzę o produktach, którymi chcesz handlować. Jeśli nie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytania klientów, będzie to co najmniej nieprofesjonalne. Ucierpi na tym wizerunek twojego sklepu.

Komu można polecić dropshipping?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który stawia pierwsze kroki w dziedzinie handlu internetowego, to brak konieczności przechowywania produktów i możliwość optymalizacji kosztów jest bardzo interesująca. Mimo to uważaj, bo jak każdy biznes wymaga on poświecenia czasu i pieniędzy. Musisz liczyć się także z tym, że twoje zarobki będą uzależnione od dobrych wyników sprzedaży. Jeśli nie będziesz w stanie wypromować swojego sklepu, to nie uda ci się przyciągnąć do niego wystarczającej ilości klientów. W takim wypadku biznes może stać się nieopłacalny.

Średnia Ocena: 4.5 z 5 (2 ocen)
5 gwiazd
1
4 gwiazdy
1
3 gwiazdy
0
2 gwiazdy
0
1 gwiazda
0
Chester
admin

Moja opinia

Jestem początkującym przedsiębiorcą i chciałbym zająć się dropshippingiem. Niestety nie wiem, ile pieniędzy potrzebuję aby zacząć? Nie wiem także ile pieniędzy powinienem przeznaczyć na marketing. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak najlepiej rozkręcić biznes?

3 lata temu
Czapek
admin

Dropshipping

Zajmuję się od jakiegoś czasu dropshippingiem i mogę powiedzieć, że to raczej ciężki kawałek chleba. Konkurencja jest dosyć duża, a na dodatek zdarzają się dostawcy, którzy mają opóźnienia z dostawą. Jeśli klient się zdenerwuje, to później ja mam problemy, nie ważne od tego kto zawinił. Także zanim ktoś zabierze się za dropshipping, niech najpierw dobrze się przygotuje.

3 lata temu

Review Dropshipping.