Jak zrozumieć swoją osobowość?

by kompas

Jak zrozumieć swoją osobowość?

by kompas

by kompas

Jednym z elementów pracy z kompasem jest zwrócenie uwagi na przestrzeń, w której potencjał „podróżnika” może realizować się w najlepszej formie. Przestrzeń potencjału podzielona została na 4 elementy: osobowość, wartości, pasja i uzdolnienia. W poniższym wpisie wyjaśniam bliżej to, w jaki sposób lepiej zrozumieć i rozwijać swoją osobowość.

Przyjmijmy, że osobowość to stosunkowo stałe cechy, dyspozycje, które nadają względną przewidywalność zachowania danej osoby. W skład osobowości wchodzi sposób myślenia i cechy charakteru, które determinują podejście do wykonywania określonych działań.

Odkrycie własnej osobowości pozwala nam lepiej zrozumieć dlaczego w napotkanych sytuacjach zachowujemy się w taki, a nie inny sposób. Świadomi własnej osobowości zdajemy sobie sprawę, że mamy tzw. mocne, jak i słabe strony. Przykładowo, jeśli jedną z mocnych stron naszej osobowości jest gotowość do szybkiego, spontanicznego działania to prawdopodobnie drugą „stroną medalu” jest to, że jesteśmy niecierpliwi. Uzmysławiając sobie ten fakt możemy te dwa bieguny zbliżać do siebie, wprowadzając większą harmonię do swojego życia.

W jaki sposób odkryć swoją osobowość?

  1. Pierwszym ze sposobów odkrycia i zrozumienia własnej osobowości jest obserwacja i szczera rozmowa samego ze sobą. Warto zastanowić się jakie są nasze najmocniejsze strony, jakie cechy charakteryzują nas szczególnie. Co ciekawe z mojego doświadczenia wynika, że największymi „wadami” są ciemne strony naszych mocnych stron.
  2. Drugim krokiem jest szczera rozmowa z bliskimi nam osobami. Takie osoby mogą nam powiedzieć coś, co nie koniecznie będzie dla nas wygodne, ale za to pozwoli nam lepiej zrozumieć samego siebie. Jeśli zapytasz np. swojego przyjaciela o wskazanie cech, które najbardziej go w Tobie irytują to nie martw się jeśli usłyszysz wyraźną, teoretycznie niekoniecznie sprzyjającą Ci odpowiedź. Zgodnie bowiem  z tym co napisałem w pkt. pierwszym są to prawdopodobnie ciemne strony, Twojej najlepszej wersji. Zastanów się zatem co dobrego z nich wynika. Następnie dąż do równowagi.
  3. Potrzebujesz sprawdzić czy dwa pierwsze punkty mają swoje uzasadnienie w szerszym kontekście? Polecam zrobić testy, które pozwolą Ci lepiej określić swój typ osobowości. W tym punkcie odsyłam do powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak: 16Personalities, Archetypy marki, GallupStrenghtsFinder lub VIA Characters. Wymienione quizy przedstawiłem w kolejności losowej, poza Gallup’em są one bezpłatne.
  4. Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy, chcesz jeszcze lepiej poznać i zrozumieć swoją osobowość to możesz skontaktować się z konsultantami, którzy specjalizują się w tym zakresie.
  5. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Formuła kompasu osobistego została opracowana w taki sposób, abyś poprzez sumienną praktykę mógł regularnie wydobywać z siebie esencję swojej osobowości. Podzielone na 11 tygodniowych etapów narzędzie uwidocznia mocne strony użytkownika, jak i aspekty, nad którymi warto głębiej popracować. Dlaczego warto? Bo dzięki temu Twoje życie nabierze większej równowagi.

Podsumowując. Osobowość to jeden z punktów odniesienia, którego zrozumienie pozwoli Ci bardziej świadomie podążać drogą samorealizacji. Rozwijając własną osobowość po prostu rozwijamy samego siebie, potrafimy z dystansem spojrzeć na napotkane sytuacje, podejmować bardziej korzystne dla nas i otoczenia aktywności. Nabieramy większej empatii zarówno do siebie, jak i do innych. Jesteśmy w stanie teoretycznie negatywne cechy wykorzystywać w pozytywny sposób.

Dziękuję za uwagę. Jeśli masz pytania, uwagi dotyczące omawianego wątku, lub np. chcesz go dopełnić, to serdecznie zapraszam do kontaktu, bądź do komentarzy poniżej.

Podróżuj drogą samorealizacji!
Szczepan Zmarzliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *